Renegade Raceway

Your local track in the Yakima Valley for over 40 years!

Providing over 45 years of ground pounding entertainment

Located on Track Road between Hwy 97 and I-82 in Parker

Voted Most Improved Track of the Year 2012

Winners Circle

Previous years Winners Circle  201620152014201320122011

Non-Point Races

4/8/17 Al Chinn 4/8/17 Terry Wilcox Best Appearing 4/8 & 4/9/17 Kort Holbrook 4/8/17 Pat Neveu
 
4/8/17 Ian Theofelis 4/9/17 Jeshua  Wilcox 5/19/17 Michael Brubaker  5/19/17 Dustin Brewington 
       
5/19/17 Chip Carr       
       
       


Semi  NAME REACTION DIAL-IN ET MPH DATE RACE
Winner: Michael Brubaker 0.728 23.73 23.986 60.44 5/19/2017 Diesel Drags
Runner-up: Bill Weissenfluh 0.608 16.10 16.070 85.98 5/19/2017 Diesel Drags
Semifinals: Danny Paul         5/19/2017 Diesel Drags
Medium Duty NAME REACTION DIAL-IN ET MPH DATE RACE
Winner: Chip Carr 0.396 24.75 25.008 56.38 5/19/2017 Diesel Drags
Pickup
Winner: Dustin Brewington 0.130 16.00 16.243 72.47 5/19/2017 Diesel Drags
Runner-up: Kris Froehlich 0.399 12.40 12.809 110.78 5/19/2017 Diesel Drags
Semifinals: Bob Breshears         5/19/2017 Diesel Drags
Semifinals: Eric Adams         5/19/2017 Diesel Drags
Box
Box Winner: Al Chinn   9.46 9.476 140.99 4/9/2017 3rd Annual Spring Classic
Runner-up: Scott Holbrook   10.42 10.418 126.92 4/9/2017 3rd Annual Spring Classic
Semifinals: Benji Martin         4/9/2017 3rd Annual Spring Classic
No Box
No Box Winner: Pat Neveu   9.79 9.806 134.44 4/9/2017 3rd Annual Spring Classic
Runner-up: Brian McGinnis   10.21 10.290 130.73 4/9/2017 3rd Annual Spring Classic
Semifinals: Shannon Hensley         4/9/2017 3rd Annual Spring Classic
Jr. Lightning
Jr Lightning Winner: Ian Theofelis   7.91 7.900 82.47 4/9/2017 3rd Annual Spring Classic
Runner-up: Treyton Bann   7.70 7.689 81.64 4/9/2017 3rd Annual Spring Classic
Semifinals: Brit Bann         4/9/2017 3rd Annual Spring Classic
Jr. Thunder
Jr Thunder Winner: Kort Holbrook   11.74 11.819 53.10 4/9/2017 3rd Annual Spring Classic
Runner-up: Michelle Brown   9.68 9.961 57.11 4/9/2017 3rd Annual Spring Classic
Box
Box Winner: Yeshua Wilcox   7.61 7.691 159.39 4/8/2017 3rd Annual Spring Classic
Runner-up: Todd Fricke   7.59 7.960 139.27 4/8/2017 3rd Annual Spring Classic
Semifinals: Scott Wear         4/8/2017 3rd Annual Spring Classic
No Box
No Box Winner: James Hornby   10.88 10.899 121.52 4/8/2017 3rd Annual Spring Classic
Runner-up: Phil Hudlow   8.95 8.941 144.09 4/8/2017 3rd Annual Spring Classic
Semifinals: Terry Holloway         4/8/2017 3rd Annual Spring Classic
Semifinals: Cameron Mitchell         4/8/2017 3rd Annual Spring Classic
Jr. Lightning
Jr Lightning Winner: Treyton Bann   7.70 7.760 80.19 4/8/2017 3rd Annual Spring Classic
Runner-up: Ian Theofelis   7.94 7.981 81.92 4/8/2017 3rd Annual Spring Classic
Semifinals: Brit Bann         4/8/2017 3rd Annual Spring Classic
Jr. Thunder
Jr Thunder Winner: Kort Holbrook   11.64 11.744 53.60 4/8/2017 3rd Annual Spring Classic
Runner-up: Michelle Brown   9.65 9.694 64.63 4/8/2017 3rd Annual Spring Classic
Special Awards             3rd Annual Spring Classic
Best Appearing Car: Terry Wilcox           3rd Annual Spring Classic
Best Appearing Junior: Treyton Bann           3rd Annual Spring Classic


Summit Series

4/22/17 Jim Bonner 4/22/17 Chad Dickinson 4/22/17 Ted Brown 4/22/17 Dylanie Petersohn
 
4/22/17 Treyton Bann   4/23/17 Gary Gandee Runner Up 4/23/17 Douglas Chicklinsky 4/23/17 Jazzy Bean - Runner Up
   
4/23/17 Haylie Crawford  4/23/17 Andy Schlenker   4/23/17 Jim Bonner  4/23/17 Dustin Brewington 
       
5/14/17 Benji Martin  5/14/17 Gene Hegle  5/14/17 Jaxon Hughes  5/14/17 Josh Fuerstenberg
       
5/14/17 Michelle Brown  5/14/17 Rob Broadway     
       
       


Super Pro NAME REACTION DIAL-IN ET MPH DATE RACE
Winner: Benji Martin 0.029 4.93 4.940 139.49 5/14/2017 Summit #3
Runner-up: Jeff Staley 0.028 6.53 6.548 96.73 5/14/2017 Summit #3
Semifinals: Chris Berend         5/14/2017 Summit #3
Pro              
Winner: Josh Fuerstenberg 0.041 6.92 6.945 95.58 5/14/2017 Summit #3
Runner-up: Bob Bundy 0.049 7.48 7.504 89.38 5/14/2017 Summit #3
Semifinals: John Elliott         5/14/2017 Summit #3
Bike/Sled              
Winner: Gene Hegle 0.043 5.22 5.224 131.09 5/14/2017 Summit #3
Runner-up: Terry Holloway 0.043 5.97 5.967 115.45 5/14/2017 Summit #3
Semifinals: Dan Norlin         5/14/2017 Summit #3
Sportsman              
Winner: Rob Boardway 0.056 7.73 7.783 84.31 5/14/2017 Summit #3
Runner-up: Mike Soderquist 0.046 8.39 8.511 86.49 5/14/2017 Summit #3
Semifinals: Larry Wilhelm         5/14/2017 Summit #3
Jr Lightning              
Winner: Jaxon Hughes 0.031 7.98 8.051 77.78 5/14/2017 Summit #3
Runner-up: Mason Watts 0.104 8.28 8.338 78.10 5/14/2017 Summit #3
Semifinals: Jazzy McGrew         5/14/2017 Summit #3
Semifinals: Haylie Crawford         5/14/2017 Summit #3
Jr Thunder              
Winner: Michelle Brown 0.287 11.90 11.934 49.00 5/14/2017 Summit #3
Runner-up: Jackson Watts -0.074 8.90 8.969 64.93 5/14/2017 Summit #3
Semifinals: Kymbree Brost         5/14/2017 Summit #3
Semifinals: Isabell Boardway         5/14/2017 Summit #3
Super Pro              
Winner: Andy Schlenker 0.055 7.68 7.672 174.68 4/23/2017 Summit #2
Runner-up: Dave Secondi 0.007 8.50 8.462 161.05 4/23/2017 Summit #2
Semifinals: Cameron Luttrell         4/23/2017 Summit #2
Pro              
Winner: Jim Bonner NA NA NA NA 4/23/2017 Summit #2
Runner-up: Brian Jennen NA NA NA NA 4/23/2017 Summit #2
Semifinals: Matt Kielman         4/23/2017 Summit #2
Bike/Sled              
Winner: Douglas Chicklinsky 0.119 9.21 9.179 145.02 4/23/2017 Summit #2
Runner-up: Ted Brown 0.06 9.60 9.549 138.61 4/23/2017 Summit #2
Semifinals: Terry Holloway         4/23/2017 Summit #2
Sportsman              
Winner: Dustin Brewington 0.043 12.06 12.01 106.79 4/23/2017 Summit #2
Runner-up: Gary Gandee 0.075 16.51 16.453 81.35 4/23/2017 Summit #2
Semifinals: Bill Cadle         4/23/2017 Summit #2
Semifinals: Jennifer McKenna         4/23/2017 Summit #2
Jr Lightning              
Winner: Haylie Crawford 0.108 8.12 8.083 79.80 4/23/2017 Summit #2
Runner-up: Brit Bann 0.068 9.55 9.503 66.32 4/23/2017 Summit #2
Semifinals: Kaden Bean         4/23/2017 Summit #2
Jr Thunder              
Winner: Parker Miller 0.152 8.97 9.068 68.33 4/23/2017 Summit #2
Runner-up: Kort Holbrook 0.220 11.98 12.015 51.88 4/23/2017 Summit #2
Semifinals: Jazzy Bean         4/23/2017 Summit #2
Semifinals: Dylanie Petersohn         4/23/2017 Summit #2
NW Nostalgia              
Winner A: Ken Bruten 0.068 9.70 10.022 133.37 4/23/2017 Summit #2
Runner-up: Allan Thornock LB3A 9.18 13.661 62.75 4/23/2017 Summit #2
Winner B: Jazzy Bean 0.117 10.65 10.736 122.96 4/23/2017 Summit #2
Semifinals: Dylanie Petersohn 0.219 11.65 11.672 113.43 4/23/2017 Summit #2
Super Pro              
Winner: Chad Dickinson 0.094 10.63 14.305 68.70 4/22/2017 Summit #1
Runner-up: Matt Kielman -0.011 10.90 14.703 53.82 4/22/2017 Summit #1
Semifinals: Brian Carlquist         4/22/2017 Summit #1
Pro              
Winner: Jim Bonner 0.001 10.67 10.720 120.00 4/22/2017 Summit #1
Runner-up: Phil Hudlow 0.054 9.00 9.262 142.22 4/22/2017 Summit #1
Semifinals: Bob Bundy         4/22/2017 Summit #1
Bike/Sled              
Winner: Ted Brown 0.015 9.47 9.464 142.26 4/22/2017 Summit #1
Runner-up: Chris Bowman 0.153 10.59 10.394 118.04 4/22/2017 Summit #1
Semifinals: Bob Henrie         4/22/2017 Summit #1
Sportsman              
Winner: Peter Oliviero 0.041 13.40 13.306 98.31 4/22/2017 Summit #1
Runner-up: Dustin Brewington -0.043 12.10 12.025 111.78 4/22/2017 Summit #1
Semifinals: Cameron Mitchell         4/22/2017 Summit #1
Semifinals: Tapio Jaakola         4/22/2017 Summit #1
Jr Lightning              
Winner: Treyton Bann 0.132 7.90 7.959 80.94 4/22/2017 Summit #1
Runner-up: Jaxon Hughes 0.046 7.97 8.039 74.32 4/22/2017 Summit #1
Semifinals: Haylie Crawford         4/22/2017 Summit #1
Jr Thunder              
Winner: Dylanie Petersohn 0.213 9.1 9.149 69.05 4/22/2017 Summit #1
Runner-up: Jazzy Bean 0.321 9.32 9.458 68.54 4/22/2017 Summit #1
Semifinals: Kort Holbrook         4/22/2017 Summit #1
Semifinals: Anastazja Gossette         4/22/2017 Summit #1

 

       
5/12/17 Bill Cadle  5/12/17  Doug Chicklinsky 5/12/17 Brian Jennen  5/12/17 Jazzy McGrew
       
5/12/17  Kenall Keller      
       
       
       

Street Legal

High School NAME REACTION DIAL-IN ET MPH DATE RACE
Winner: Kendall Keller 0.008 13.35 13.728 98.30 5/12/2017 Street Legal #1
Runner-Up: Damien Chinn 0.606 13.55 13.949 101.93 5/12/2017 Street Legal #1
Semifinals: Brandon Denton     5/12/2017 Street Legal #1
Semifinals: Hayley Sauve     5/12/2017 Street Legal #1
Street Legal  
Winner: James Packer 0.070 15.20 15.215 80.08 5/12/2017 Street Legal #1
Runner-Up: Grant Crosswhite 0.161 11.30 11.388 117.81 5/12/2017 Street Legal #1
Semifinals: Frank Flett     5/12/2017 Street Legal #1
Mopar    
Winner: Bill Cadle 0.083 12.29 12.321 111.71 5/12/2017 Street Legal #1
Runner-Up: Dan Ridgley 0.081 11.23 11.287 117.83 5/12/2017 Street Legal #1
Semifinals: David Sexton     5/12/2017 Street Legal #1
Semifinals: Roy Scroggins     5/12/2017 Street Legal #1
Street Bike    
Winner: Doug Chicklinsky 0.089 9.27 9.456 136.90 5/12/2017 Street Legal #1
Runner-Up: Mike Martinez 0.313 9.67 9.681 144.18 5/12/2017 Street Legal #1
Semifinals: Jake Mora     5/12/2017 Street Legal #1
Jr Street           5/12/2017 Street Legal #1
Winner: Jazzy McGrew N/A N/A N/A N/A 5/12/2017 Street Legal #1
Alumni/All Run    
Winner: Brian Jennen 0.041 10.58 10.554 125.55 5/12/2017 Street Legal #1
Runner-Up: Mark Jennen -0.002 11.93 11.807 114.08 5/12/2017 Street Legal #1
Semifinals: Karen Holloway     5/12/2017 Street Legal #1